Menadżerowie szczęścia.

Egzotycznie brzmiąca profesja, to według raportu przygotowanego przez Infuture Hatalska Foresight Institute- zawód przyszłości! Dostosowanie harmonogramu pracy, obserwowanie atmosfery panującej w firmie, pomoc w rozwiązywaniu konfliktów, zapewnienie miejsca i okazji do relaksu. To tylko niektóre z wyzwań nań czekających.

W jednym z naszych przemyśleń odnośnie mediacji pracowniczej wystosowałam tezę, że miarą sukcesu organizacji jest samopoczucie pracownika. I choć czując ekscytację na myśl o odkryciu nowej kompetencji przewidywania zapotrzebowania na przyszłość, postaram się ją okiełznać i okrasić to odkrycie kilkoma słowami komentarza.

Zapytam…

Czy istnieje jakakolwiek organizacja bez ludzi? Nie. Czy prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą jesteśmy całkowicie niezależni od drugiego człowieka? Również nie.

Relacje międzyludzkie są ważne, to kapitał.

 Miałam szczęście i przyjemność znać nieocenionego Naczelnika Urzędu Skarbowego*, który obok obowiązków funkcyjnych, był po prostu dobrym gospodarzem. Każdego z ówczesnych pracowników znał z imienia i nazwiska, interesował się ich samopoczuciem, rodziną. Był obecny. Zatrudnieni w Urzędzie często słyszeli słowa wychwalające ich szefa i wyrazy pozytywnej zazdrości.

 Opis mógłby sugerować, że ta jednostka administracji skarbowej była idyllistyczną krainą, gdzie powietrze niezależnie od pory roku pachniało wiosną, a dni wolne od pracy były okupione smutkiem i tęsknotą. Nic bardziej mylnego.

Aura wyjątkowości nie spowodowała, by problemy, niesnaski, sytuacje stresowe i konfliktowe miejsce to omijały. Jednak czy osłabiały ogniwa tej organizacji? Wręcz przeciwnie. Stanowiły o jej sile. Problemy rozstrzygane wewnątrz zespołu stanowiły o jego potencjale, a wsparcie w ten sposób uzyskane było nieocenione. 

Nie są mi znane losy tej organizacji od czasu kiedy wspomniany dobry gospodarz przeszedł w stan wiecznego spoczynku. Wierzę jednak, że siła wspólnoty i wartości w niej zakorzenione przetrwały i następca, mimo bardzo wysokiej poprzeczki, stanął na wysokości zadania.                                                                                                                                                                        APM

 

 *Postać autentyczna. Ku pamięci W.P